خانه » یادداشت » بابک حیدری: “پیام ملاصدرا به کرباسچی”

بابک حیدری: “پیام ملاصدرا به کرباسچی”

روایت کرده اند :
ملاصدرا در کنار حوض پر از آب مدرسه درس می داد.به شاگردانش گفت: «آیا می تواند ثابت کنید در این حوض آب نیست؟»

چند تن از شاگردان زبردست مدرسه با استفاده از فن جَدَل که در منطق ارسطو شکل خاصی از قیاس است و هدف، عاجز کردن طرف مناظره یا مخاطب است نه قانع کردن او، ثابت کردند که در آن حوض، مطلقا آب وجود ندارد و از مایعات خالی است!

ملاصدرا با تبسمی رندانه مجددا روی به آنان کرد و گفت: «اکنون آیا کسی هست که بتواند ثابت کند در این حوض آب هست؟»

شاگردان از سوال مجدد استاد خود، ملاصدرا در شگفت شده جواب دادند که با آن صغرا و کبرا به این نتیجه رسیدیم که در حوض آب نیست، حال نمیتوان خلاف قضیه را ثابت کرد و گفت که در این حوض آب هست.

فیلسوف شرق چون همه را ساکت دید در مقابل چشمان حیرت زده آنان کف دو دست را به زیر آب حوض فرو برد و چند مشت آب برداشته به سر و صورت آنها پاشید.
همگی برای آنکه خیس نشوند از کنار حوض دور شدند. فیلسوف عالیقدر ایران، تبسمی بر لب آورد و گفت: «همین احساس شما در خیس شدن بالاتر از دلیل است.. »

خبر دار شدیم تعدادی از فعالان سیاسی ! – بخوانید وامانده های سیاسی _با نوشتن نامه‌ای به مسوولان عالیرتبه نظام خواستار بازنگری در تصمیمات اساسی و مذاکره مستقیم با امریکا شدند!
آنان دراین نامه با اشاره به «از دست رفتن فرصت مناسب»دولت باراک اوباما ! از مسوولان تصمیم‌گیر نظام خواسته‌اند:
” فارغ از جنگ‌های روانی کاخ سفید با یک تصمیم ملی اعلام کند که حاضر به انجام مذاکرات بدون قید و شرط با امریکاست تا قدمی در راه‌حل مشکلات و اختلافات برداشته شود”
واما غلامحسین کرباسچی از امضاکنندگان پیشنهاد مذاکره با ترامپ در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته است:
” اگر امریکا تضمین دهد بدعهدی نکند و مسوولان بتوانند چنین تضمینی از این کشور اخذ کنند، بدون پیش شرط جدید می‌توان برای حل مسائل با امریکا گفت‌وگو کرد. این نامه مشروط بر آن است که امریکا دیگر در قبال ایران بدعهدی نکند.”
او در پاسخ سوال خبرنگار که پرسیده است” زمانی که این نامه را می‌نوشتید به نوع ضمانت امریکا نیز فکر کرده‌اید” گفته است :
“این موضوعات ریز ماجرا است و ما نمی‌توانیم الان در این باره صحبت کنیم. به عنوان مثال وقتی یک معاهده بین‌المللی بسته می‌شود، باید نیازمند تصویب در مجلس امریکا باشد اما اکنون بحث ما جزییات ماجرا نیست. اجمال مساله آن است ایران بتواند در چنین شرایطی که امریکا نیازمند مذاکره با ایران است و بارها آن را اعلام کرده، ایران یک ژست بین‌المللی اینچنینی داشته باشد.”

به نظر شما
از دست رفتن فرصت مناسب مذاکره با دولت باراک اوباما
انجام مذاکرات بدون قید و شرط با امریکا
اگر امریکا تضمین دهد بدعهدی نکند
امریکا دیگر در قبال ایران بدعهدی نکند
امریکا نیازمند مذاکره با ایران است
ایران یک ژست بین‌المللی جدید بگیرد

همان صغرا ،کبراهای شاگردان ملا صدرا نیست!