خانه » تحلیل های روز » حمیدرضاصمدانی ، فارغ التحصیل علوم سیاسی و عضو مجمع اصولگرایان : بی ارزشی پول ملی ماحصل چیست؟!

حمیدرضاصمدانی ، فارغ التحصیل علوم سیاسی و عضو مجمع اصولگرایان : بی ارزشی پول ملی ماحصل چیست؟!

در دولت آقای احمدی نژاد باوجود اینکه ما از ناحیه شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم شده بودیم، هرگز بازار ارز این چنین متلاطم و افسارگسیخته نشده بود و افزایش نرخ ارز نیز بصورت کاملا مدیریت شده توسط مجلس و دولت و به تعبیری براساس خواست حکومت انجام شد.
اما در چند ماهه اخیر که فقط از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفته ایم، نرخ ارز بیش از ۴برابر افزایش و ارزش پول ملی به همین نسبت کاهش و به پایین ترین حد خود سقوط کرده است!

*اگر تاثیر تحریم ها بر کاهش ارزش پول ملی در این حد می باشد، چرا در شرایطی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا در تحریم همه جانبه قرار داشتیم، تاثیر تحریم ها بر ارزش پول ملی حتی یک دهم ماه های اخیر نبود!؟

* شواهد حاکیست که بخشی از تحریم های آمریکا بهانه لازم را به دولت روحانی داد تا عامدانه موجبات مرگ پول ملی در قبال ارزهای خارجی را فراهم ساخته و از این طریق علاوه بر جبران کسری بودجه خود، از ورشکستگی بانک های خصوصی و دولتی و شرکت هایش جلوگیری و خواسته و ناخواسته سبب افزایش ثروت های بادآورده و نجومی افرادی شود که بدلیل ارتباطات خاص خود با محافل قدرت، به اطلاعات مربوط به تحولات اقتصادی پیش رو دسترسی داشته اند.

* بی تفاوتی و بی خیالی آقای روحانی نسبت به اوضاع نابسامان اقتصادی و اینکه وی در آستانه تعقیب قضایی آقای سیف؛ رییس سابق بانک مرکزی با صدور حکم مشاورت برای وی، او را در کنف حمایت خویش قرار می دهد تا مبادا وی در دادگاه پرده از حقایق مکتوم بردارد و همچنین اذعان حسن روحانی در جلسه سوال از رییس جمهور در مجلس مبنی بر اینکه می توانند در عرض دو هفته قیمت ارز را به قیمت پارسال برگردانند و …، قرینه هایی است بر درستی این ادعا.

*اگر این برداشت واقع‌بینانه و صحیح باشد، اقدام دولت در بی ارزش کردن پول ملی، برهم زدن آرامش مردم و وارد کردن استرس شدید بر جامعه، یک غفلت و حتی خیانت آشکار محسوب می شود و رییس جمهور، معاون اول او، روسای بانک مرکزی و همه مدیران اقتصادی دولت باید بخاطر این غفلت مواخذه و محاکمه گردند.