خانه » یادداشت » راه روشن

راه روشن

سخنان مقام معظم رهبری در ۲۲ مرداد ماه را می توان از جمله خط مشی های کلان جمهوری اسلامی و واجد جنبه های استراتژیک دانست.
بیاناتی که به گمان نگارنده هم معطوف به آینده و هم پاسخ به سوالات حال حاضر بود و اتمام حجت ایشان برای همگان به ویژه مسئولین و کارگزاران هر سه قوه.
از لحظه ایراد سخنان تاکنون موج عصبانیت سربازان دشمن در داخل و خارج غوغا می کندکه البته تمرکز آن بر جمله تاریخی “جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نخواهیم کرد “بوده است و بشدت تلاش می شود با ایجاد موج های رسانه ای جدید ، این عبارت شنیده نشود و این نشان می دهد هدف گیری آقا دقیق بوده و فلسفه وجودی همه حرکتها و هزینه های یکسال اخیر دشمن زیر سوال رفته است.
به نوعی روشن تر از قبل هویدا گردید که فشارهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی اخیر دشمن ، وجود جمهوری اسلامی را هدف قرار داده تا در سایه نمایی از جنگ و بی کفایتی و بی تدبیری مسئولین و اجرای جنگ روانی پادوهای داخلی و خارجی، نظام را به نقطه شکست آیینه پر صلابت خود برساند.
به اعتقاد نگارنده ایشان نجیبانه بی تدبیری و کم کاری و عدم حرکت به موقع مسئولین اجرایی را از عوامل بوجود آورنده شزایط نامناسب فعلی دانستند اما ضمن حمایت از دولت مستقر آنها را به کار کردن فرا خواندند که البته روزهای آتی نشان خواهد داد این اتمام حجت و حمایت چقدر قدر دانسته خواهد شد
همین جا لازم می دانم برداشت خودم از هندسه حکومتی حضرت آقا بیان دارم:
در ضلع اول ایشان بارها گفته اند که از دولت مستقر تا وقتی که برای اصل نظام اشکالی ایجاد نکند حمایت کرده و ترجیح می دهند بیان اشکالات را در خارج از فضای رسانه ایی انجام دهند
از استثناهای این روش می توان در ورود ایشان به بحث خصوصی سازی و تورم چهل و نه درصدی در دولت آقای هاشمی قضیه روزنامه ها در دولت آقای خاتمی و موضوع معاونت اولی مشایی در دولت آقای احمدی نژاد اشاره کرد.
که البته هر کدام توضیحات خود را دارند
در ضلع دوم قوای سه گانه و نهادهای قانونی هر کدام مسئول عملکرد خود هستند و هر چند که ایشان با برخی از آنها مخالف باشند می توانند به وظایف قانونی خود عمل کنند .
از استثناهای این ضلع ورود به بحث مطبوعات در مجلس ششم حکم ، حکومتی تایید صلاحیت آقایان معین و مهر علیزاده در سال ۸۴ و موضوع عدم ابلاغ برنامه پنج ساله و بودجه توسط آقای احمد نژاد را نام برد.
در ضلع سوم رای مردم معتبر بوده و تزیینی نیست ، به جد باید از آن صیانت شودحتی اگر به گمان افراد دلسوز رای درستی نباشد.
حمایت از آقای هاشمی در استقرار دولت و نظریاتش ، حمایت از آقای خاتمی – در هنگامی که برخی بدنبال ابطال آرا بودند- و حمایت از آقای احمدی نژاد در هنگامی که مجلس یکپارچه مخالف ، بهانه کافی برای استیضاح و عدم کفایت را بدست آورده بود و حمایت از آرای میلیمتری آقای روحانی در دور اول وصیانت از آرا – در حالی که به راحتی با ابطال پانصد هزار رای یا کمتر ایشان رئیس جمهور نمی شد – و بالاخره حمایت از سیاست های خارجی دولت مستقر در مذاکرات و مذاکره کنندگان در شرایطی است که نه اینها و نه نمونه های قبلی قدر
این حمایت را ندانستند.
این سه ضلع آن چیزی است که در همه سخنان و رفتارهای رهبر فرزانه دیده می شود و در طول بیست ونه سال اخیر کمتر دچار تغییر و یا استفاده از اختیارات ولایت مطلقه فقیه شده است
بنظرم پاسخ و چرایی بسیاری از موارد که توسط دوستان و دلسوزان در همه رده های سنی و نسلی مطرح میشود را باید در این هندسه جستجو کرد.
نکته دیگردر سخنان رهبری قبول مطلق خوب نبودن شرایط مردم است که در ماه های اخیر چند بار تکرار شده است و در کنار آن همیشه این نکته تکرار مطرح شده که دردها لاعلاج نیست چیزی که مرتبا عکس آن توسط دشمن و متاسفانه برخی از دوستان نا آگاه یا غفلت زده یا هیجان زده تکرارمی شود وهر دودسته در تجویز نقطه تسلیم بهم می رسند.
با این وجود ، راه حل برون رفت از وضعیت فعلی چیست؟
آیا دولت و سایر کارگزاران و مسئولان توان و عزم علاج دارند؟
لیست بلند بالای بی تدبیری ها نشان می دهد که ادامه روشهای قبلی و تصمیمات احساسی و مقطعی و موردی با آدمهای قبلی غلط اندر غلط است و پوست اندازی یک ضرورت تام است.
ما جه می توانیم بکنیم ؟
مطالبه و مطالبه و مطالبه بدون خستگی و ترس و نامیدی.
اگر بخواهیم دولت به ریل اصلاح برگردد
اگر می خواهیم از نظام حفاظت کنیم
راهش این است که نهضت مطالبه گری روشن و منصفانه و مصلحانه را در چارچوب نظام اسلامی فعال تر کنیم.

مطالبه شفافیت. مطالبه عدالت ، حمله به فساد در هر سطحی هر جناحی هر فردی.
امروز موریانه های فساد در لباسهای مختلف رخنه کرده اند بایستی آنها را فریاد زد و باید نور شفافیت را بر همه رفتارهای حکومتی و غیر حکومتی تاباند.
ویلای سری آقای فیروزآبادی از نمونه های کوچک اما موفق این حرکتها بود و سر لشکر چفیه بر دوش ما نه تنها مجبور به تخلیه شدبلکه صدای طلبکاریش هم خوابید.
معرفی آقا زاده ها و مدیران فاسد در کنار معرفی مدیران خوب و سالم -که کم هم نیستند – جهاد امروز است.
اعلام خبرهای خوب -که کم هم نیستند – در کنار افشای پلشتی های فاسدان جهاد امروز است.
بررسی دقیق و کارشناسانه اشکالات و ارائه راه حل ها ، جهاد امروز است واز این دست که گفتنی ها بسیار است.

قوه قضائیه هم امروز در در معرض اتمام حجت قرار گرفته و مسئول است.
اگر این دستگاه حرکت به موقع و دقیق و سریع داشت امروز مورد تمسخر در اجرای عدالت به ویژه در رسیدگی به پرونده برادران رئیس جمهور و معاون اول و برادران لاریجانی نبود
و نمایندگان مجلس نیز امروزه همه را از خودمایوس کرده اند . آنان بویژه رئیس مجلس در معرض این اتمام حجت قرار دارند تا اثبات کنند لیاقت اعتماد مردم و رهبری را دارند یا نه؟
و نکته آخر
.برادران و خواهران فلسفه امید داشتن و رجا را از یاد نبریم. مگر نه این است که ما مامور به انجام وظیفه و تکلیف الهی هستیم ودر فردای قیامت مارا در عمل به رسالت الهی می سنجند.
و مگر نه این است که حکومت اسلامی جز با استقرار مهدی موعود (عج) مستقر نخواهد شد و همه تلاشهای ما برای روشن نگهداشتن مشعل این امید جهانی برای عدالت است.
این راه ما است ! دین ما است !
با گرد و غبار فتنه ها آنرا آسان و ارزان نمی فروشیم . برای آن هر روز به روشی می جنگیم.
تجربه چهل ساله نشان داده که هیچگاه از بالا رفتن قله ها نمانده ایم و خرمشهر ها در پیش است و یاس از جنود شیطان است.