خانه » یادداشت » علی قاسم زاده: “روحانیت،دیروز امروز فردا”

علی قاسم زاده: “روحانیت،دیروز امروز فردا”

دکتر علی قاسم زاده، عضو هیأت مؤسس و قاءم مقام کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

علیرغم وجود مدعیان متعدد، دوست و دشمن می دانند علت محدثه این انقلاب مرجعیت و روحانیت بوده است و بدون شک علت مبقیه ان هم همان خواهد بود، مشروط بر اینکه بین مردم و روحانیت شکاف و فاصله ایجاد نشود. اهم انچه ممکن است باعث فاصله گرفتن مردم از روحانیت شود چند چیز است:

۱) خدای ناکرده تاثیر تخریب دشمنان خارجی و روشنفکران داخلی بر افکار عمومی، بویژه نسل جوان ما، بیگانگان و روشنفکرانی که همیشه روحانیت را سدی نفوذ ناپذیر در مقابل اهداف ناصواب خود دیده اند.

۲) مشی غلط برخی از روحانیون که متاسفانه بدون لحاظ موقعیت معنوی و جایگاه اجتماعی خود از زی طلبگی فاصله گرفته یا خود مستقیما یا منسوبین به ان ها باعث شده اند که نگاه مردم بویژه قشر مستضعف که همیشه روحانیت را همراه و همدل خود می دیده است رنجیده و ازرده خاطر شود.

۳) سیاسی کاری؛ نزاع های فرساشی و بد رفتاری های برخی از روحانیون بویژه ان هایی که در کسوت کارگزار ارشد برای خدمت به این مردم قبول مسئولیت کرده اند به مرور زمان باعث نوعی دلزدگی و تقدس زدایی از این قشر ارزشمند شده و خواهد شد.

۴) نکته چهارم و پایانی خطر جا ماندن حوزه و روحانیت از سرعت تغییر و تحول در عرصه های مختلف و فاصله گرفتن از زبان و ادبیات روز است. روحانیت معظم باید پیشتاز و امام زمان خود باشد تا بتواند مردم را به راه صواب هدایت کند، حال اگر خود از زمان و زبان روز عقب بماند طبیعتا برقراری ارتباط بین او ونسل امروز دشوار خواهد شد.(یکی از مصادیق امروز روز امدی حضور فعال و موثر در فضای مجازی است). در حد خاطره شفاهی امثال من بزرگانی چون حضرت امام”ره”، شهید مطهری، شهید بهشتی، امام موسی صدر ، امام محمد باقر صدر و رهبر معظم انقلاب مصادیق بارزی از این روز امدی وپیشوای زمان بودن هستند.