خانه » اخبار » میز تحلیل : “فیلترینگ تلگرام راه حلی هوشمندانه یا اشتباهی تکراری”

میز تحلیل : “فیلترینگ تلگرام راه حلی هوشمندانه یا اشتباهی تکراری”

اولین میز تحلیل در سال جدید به موضوع فیلترینگ تلگرام پرداخت ، احمد فروزبخش کارشناس این نشست که خود از فعالان عرصه فن آوری های نوین در اصفهان محسوب می شود ،ابتدا ضمن معرفی و توصیف ماهیت بنیان گذاران تلگرام به تحلیل مسیر ورود و علل توسعه دامنه کاربران این پیام رسان در ایران پرداخت.

وی در صحبت های خود عنوان کرد:“از یکسال قبل تلگرام برنامه ویژه‌ای را برای ایجاد یک ارز دیجیتالی با نام “گرام” شروع نمود و اخیرا به صورت خصوصی به میزان ۸۰۰ میلیون دلار پیش‌فروش نموده است . با توجه به این که تلگرام بین ۳۰ تا ۴۵ میلیون کاربر در ایران دارد پیش بینی می شود سالانه حدود یک میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شود.”

و افزود:”یگ‌دیتا” که به معنای اطلاعات انبوهی از دیدگاه ها ،سلایق و رویکردهای مردم (کاربران پیام رسان ) است به راحتی در اختیار تلگرام قرار دارد که با توجه به سو استفاده های احتمالی ، دسترسی به ان توسط یک شرکت بیگانه ریسک بزرگ و غیر منطقی است.”

ایشان با اشاره به اینکه در حال حاضر بالاترین در صد کاربران تلگرام از ایران هستند اشاره کرد:

“پیام‌رسان‌های داخلی مشکل امنیتی ندارند و مواردی که مطرح می‌شود بیشتر شیطنت افراد بوده است و قطعا اگر بر روی یک تلفن همراه اپلیکیشن شنود نصب شود، نه تنها نرم‌افزار سروش بلکه تلگرام یا هر نرم‌افزار دیگری را می‌توانید شنود کنید.

ایشان همچنین عنوان کردند:“موضوع کسب و کار با استفاده از تلگرم صحیح است اما اعداد و ارقام آن درست نیست. بر اساس آخرین آمار چیزی حدود ۷۶۰ هزار کانال فارسی زبان در ایران وجود دارد که تنها ۷ هزار کانال درآمدزا هستند و اگر فرض کنیم هر کانال برای ۶ نفر درآمدزایی کند حداکثر صد هزارنفر ضربه می‌خورند و این به معنای از بین رفتن آنها نیست بلکه می‌توانند در پیام رسان‌های داخلی فعال شوند البته این امر زمان خواهدبرد.

مسئول دفترسیاسی در قسمت پایانی صحبت های خود به معرفی و بررسی پیام رسان های داخلی پرداختند و تاکید کردند:“برای ترغیب کاربران به استفاده از پیام‌رسان های داخلی می‌توان ترافیک مورد استفاده کاربران را رایگان اعلام کرد که این موضوع در کشور چین و در نرم افزا “وی‌چت” انجام شد و در ایران نیز در پیام‌رسان سروش اعمال می‌شود، هم‌چنین با فعال نمودن برخی قابلیت‌ها مانند تماس صوتی و تصویری رایگان می‌توان این امر را تقویت کرد.”