خانه » اخبار » گفتگوی چالشی با احمد مصور: آسیب شناسی جریان انقلاب پس از انقلاب(بخش سوم)

گفتگوی چالشی با احمد مصور: آسیب شناسی جریان انقلاب پس از انقلاب(بخش سوم)

 

چرا  واکنش و اقدامات جریان انقلابی در دوره اقای خاتمی را خوب می دانید؟

آقای مصور:

به این دلیل که  جریان انقلابی به این نتیجه رسید که شاید در او  نقص بوده است !

بهترین دوره ی حرکت و  رفتار جریان انقلابی در دوره آقای خاتمی اتفاق افتاد تقریباً از سال حدود ۷۹ شروع شد تا اوج خودش ۸۱- ۸۰ بود و هرچه جلوتر امد پخته تر شد تا خودش را به ۸۴ رساند.

و از ان طرف معتقدم که هر جا زمین خورد به این  خاطر بود که عیبمان را فراموش کردیم.

در دوره ی آقای خاتمی و بعد از فتنه سال ۷۸ جریان انقلابی تازه به هوش اومد که فضایی که دور و برش داره می گذرد اصل نظام را نشانه گرفته است.

امثال آقای تاج زاده بیت رهبری را نشانه گرفتند و به نظر من هرچه حلقه­ی کیان و امثالهم  در ان سال ها بافته بودند پنبه شد و به عکس اتفاق خوب برای ما  افتاد.

متوجه شدیم پیش از این چه اشتباهاتی انجام داده ایم

متوجه شدیم که با ادبیات قبلی نمی توانیم با جامعه ارتباط بر قرار کنیم

تغییر ادبیات از انتخابات شورای شهر شروع شد. چون توجه آقای خاتمی و دولتش صرفاً به توسعه ی سیاسی بود و توسعه ی اقتصادی را فراموش کرده بود  جریان انقلابی به این موضوع توجه نشان داد. موضوعی که برای مردم مهم بود . بحث های جاری مثل توسعه ی سیاسی یا  آزادی از قیودی که در  نظام اسلامی وجود دارد نیاز اصلی مردم نبود و به مرور  این احساس در مردم ایجاد شد که این دولت توجهی به خواسته هایی اساسی ندارد .

در همین زمان  جریان انقلابی با اصلاح ادبیات شان به مقوله های اقتصادی پرداخت.

از سوی دیگر  بعضی از بزرگان ما به این نتیجه  رسیدند که شرایط حضور جوان تر ها را فراهم نمایند.

ترکیب این سه اقدام  پتانسیل خیلی قوی درست کرد و شوراهای دوره ی دوم شهر و روستا نقطه ی شروع پیروزی های جریان انقلابی شد آن هم با  ترکیب عمدتاً جوان در عرصه ی سیاسی

کانون اندیشه و تمدن اسلامی: :

خود شما اون موقع چند سالتان بود؟

آقای مصور:

(با خنده) من خودم جزمٌسن ها  محسوب می شدم  حدود  ۴۳-۴۲

آقایان زاد هوش و جویافر و خانم دکتر قسوری از ما جوانتر بودند

اگر ترکیب شوراها در کشور را نگاه می کردید  اکثرا  چهره های جدید انقلابی بودن –  البته فی نفسه چیز ارزش آفرینی نیست-  اما می خواهم بگویم که پوست اندازی اتفاق افتاد.

در این دوره از شورا ها با توجه به تاکید آقا بر کارکردن ، بچه های انقلابی این مهم را  گرفتند و انصافا  دوره ی دوره دوم شوراها –  چه در اصفهان و چه شهرهای دیگر –  جزو دوره های درخشانی شوراهای شهر در روستا جا افتاد

و این پیام به مردم منتقل شد که جریان انقلابی دنبال کار است  و نتیجه اش این شد که در سال ۸۴ شما بروز یک پدیده عجیب و غریبی را می بینید.

در   مجلس هفتم نیز   این پیام منتقل شد که اینها  به فکر کارهستند – دنبال پول نیستند دنبال پست نیستند- و برخلاف مجلس ششم  به دنبال تنش در کشور نیستند دنبال به هم ریختن کشور نیستند.

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

نظر شما درباره رفتارآن زمان  قوه قضائیه در بحث توسعه سیاسی و روزنامه ها چیست؟

آقای مصور:

هر چند که سوال در بحث انحرافیه ! ولی معتقدم رفتار قوه قضائیه در مقطع دوم خرداد کاملاً درست و شجاعانه بود. ببیند این همان چیزی است  که الان جایش خالی است.  بعضی از دوستان الان جرات  برخورد با چیزی که خلافت مصالح انقلاب و نظام است را ندارند.

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

اگر موافق هستید وارد نقد جریان اصولگرایی در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد شویم.

آقای مصور :

همزمان با انتقال پیام مثبت جریان انقلابی به مردم ، آقای احمدی نژاد نیز شعارهای انقلاب را مطرح کرد –  همان چیزی که آقا هم چندبار تا حالا به ان اشاره کردند- و در واقع علم هایی که از مجموع شعارهای نظام اسلامی وانقلاب اسلامی به زمین ماند بود بلند شد و نتیجه ان ، اقبال بیشتر مردم به جریان انقلابی و انتخاب اقای احمدی نژاد با شعارهای انقلابی همانند  عدالت ، برخورد با دانه درشت ها و ……شد.

اما اسیب شناسی

آقای احمدی نژاد در حوزه مدیریت دولت به افراد دیگر میدان اجرایی را نمی داد که البته این روحیه  از زمان قدیم بود و کاری به جایگاه جدید ایشان نداشت.

از سوی دیگر برای ایشان تداعی شد که مردم خود ایشان را  قبول دارند ، نه جریانی که آقای احمدی نژاد با آن امد و به آن منتسب بود.  ابایی هم نداشت می گفت کاندیدای هیچ حزبی نبوده ام

و همچنین ادبیات آقای احمدی نژاد که بعضی وقتها آزار دهنده می شد بگوید شما کاری به این کارها نداشته باشید خودم می دانم چکار کنم!

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

احمد آقا بعضی ها  اعتقاد دارند که  گاردی که مجلس جلوی ایشان گرفته شد و به ۴ نفر وزرای پیشنهادی رأی ندادند اشتباه بود و  باید با ایشان راه می آمدیم و البته یک  عده  دیگر می گویند که از همان موقع باید سفت می ایستادیم نظر شما چیست؟

آقای مصور :

من فکر می کنم در هر حالت اقای احمدی نژاد و جناح انقلابی با مشکل بر می خورند. علتش هم این است که توقع او از همه ی نظام حتی آقا این بود که همه هزینه کند تا ایشان بتوانند حرکت کنند یعنی واقعاً این اعتقادش بود به خاطر همین هم معتقدم حتی اگر رأی هم می دادند این اتفاق در  یک زمان و مکان  دیگر بروز پیدا می کرد

کما اینکه آقای احمدی نژاد به یک اعتقادی رسیده بود که همه ی این هنرها از خودش است .

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی: :

چقدر جریان انقلابی اشتباه کرد، چقدر ایشان ؟

 

اقای مصور:

ببیند در دوره اول حداقل تا سال ۸۷ که ایشان نمی تواند چنین ادعایی داشته باشد . چون واقعاً حمایت می شود حمایت شدیدی هم از او می شود

کانون اندیشه و تمدن اسلامی: :

همراهی می شود

 

 

 

اقای مصور:

به نظر من حتی یک زمان هایی به ایشان ارفاق می شد بالاخره نظام یک مواضعی دارد که همه باید رعایت کنند .  اما قطعاً در مجلس آدمهایی بودند که از روز اول با احمدی نژاد موافق نبودند اصولگرا هم بودند

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

به نظر شما دقیقاً در دوره اول جریان انقلابی چه اشتباهاتی کرد؟ خیلی به اشتباهات جریان احمدی نژاد را کاری نداریم

اقای مصور:

اول اینکه از وقتی اقای احمدی نژاد یک ذره چموشی کرد رهایش کردند و  گذاشتند که ادامه بدهد. اگر همان جا تدبیر می کردند زاویه ی اشتباهات احمدی نژاد بزرگ تر نمی شد . مثل همین کاری که الان جریان اصلاحات می کند. جریان اصلاحات تا می بیند یک کسی که منصبی گرفته ، اشتباه می کند اینقدر حرف می زنند و بحث می کنند تا قصه را به نفع خودشان اصلاح کنند.

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

چقدر این  کوتاه امدن  به این دلیل بود که آقا می گفتند همراه باشید .به عبارت دیگرنظرات آقا یا دفتر چقدر تعیین کننده بود؟

اقای مصور : اول اینکه  به نظر من  این شیطنت است  که دفتر و آقا را از هم جدا می کنند

ثانیا اشتباه نکنید تعارف نداریم آقا به دلیل شعارهای انقلاب که آقای احمدی نژاد سر دست گرفت خیلی حمایت قوی کردند  ولی  آقا از همه دولتها حمایت کرده اند ، کما  اینکه از این دولت هم دارند حمایت می کنند روی چیزی که ذره ای بهش اعتقاد ندارند مثل برجام

از سوی دیگر در دوره دوم – که به نظر من که اشتباهات عجیب و غریب عمدی یا سهوی آقای احمدی نژاد شروع شد –  آقا بازهم تا لحظه آخر خیلی کمک کردند تا  دوره اش تمام شد.

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

اما قبول کنید نسبت به زمان آقای هاشمی که اشتباهات ایشان را  توجیه کردیم در مورد آقای احمدی نژاد این اتفاق نیافتاد.

آقای مصور:

بله من هم قبول دارم که اشتباهی که در مورد آقای هاشمی کردیم را در مورد آقای احمدی نژاد تکرار نکردیم  یا کمتر تکرار کردیم

اما اشتباه دیگر جریان انقلابی این بود که از  ادبیات آقای احمدی نژاد رنجیدند و هم به ملاحظه فرمایشات آقا و هم به ملاحظه ی اینکه فکر می کردند مسیری که احمدی نژاد سیر می کند درست است ، عقب  ایستادند

از اینجا به بعد یک اتفاق بدتر افتاد حذف بعضی از آقایان مثل  آقای سالک- از گزینش- است نشانه خوبی نیست به گونه ای که رنجش ها و عقب  ایستادن ها بیشتر می شود به گونه ای که در  اواخر دوره اول آقای احمدی نژاد که خیلی از وزرایش به او  بی اعتقاد می شوند و حتی  می خواهند از دولت خارج شوند ولی آقا می گویند که فعلاً بمانید

در همین مقطع است که خیلی از بزرگان کم کم  از حمایت آقای احمدی نژاد پا پس می کشند .

البته  بخشی از جریان انقلابی هم معتقد بودند به سکوت . چون  آقای احمدی نژاد کار می کرد  و انصافاً حجم کاری که آقای احمدی نژاد انجام می داد حجم بالایی بود این چیزی است که حتی جریان غیر انقلابی هم نمی تواند انکار کند.

پس از یک طرف غرور بی جای آقای احمدی نژاد ، از یک طرف رنجش بعضی از انقلابیون و از طرف دیگر سکوت برخی منجر به فاصله ای شد که توسط آدمهای دیگر پر شد.

و آقای احمدی نژاد سال ۸۷-۸۸ به این جمع بندی رسید که تیم فقط تیم خودم و برای همین در  دولت دوم می بیند که ترکیب یک مقدار عوض می شود.

در سال ۸۸ جریان غیر انقلابی تصمیم گرفت به هر قیمتی دولت را پس بگیرد و  از اشتباهات بزرگ جریان اصطلاح طلبی که تا ابد هم از کارنامه شان پاک نمی شود.لذا با تمام توان به میدان آمدند

در سطح کلان کشور آدم هایی داشتیم  مثل آقای هاشمی که ایستادن ان طرف  خط و عمداً نامه بی سلام و والسلام  نوشتند و  بعد هم حملاتی که به مجموعه ی نظام شد .

در همین زمان  اتفاق دیگری رخ داد که منجر به این شد که  بخشی از جریان انقلابی علاوه بر بحث های گذشته ،  بحث های دیگری  هم پیدا کرد .

آقای مشایی را معاون اول اعلام کرد ، آقا مخالفت کردند -که بعد هم معلوم شد از قبل هم مخالف بودند – و از این نوع رفتار سه، چهار بار دیگر با اقا  تکرار کرد.

و اینگونه  دوره ی دوم آقای احمدی نژاد در سراسر مخالفت با جریان انقلابی گذشت.

شاید آقای احمدی نژاد چنین قصدی نداشت ولی واقعاً کار به جایی رسید که آقای احمدی نژاد تمرد می کرد ، هم تفسیر خودش را از قانون داشت ، با مجلس کنار نمی آمد، و هم  با خود آقا سرشاخ شد .

واقعیتش هم این بود که به جایی رسیده بودیم که آقا گفته بودند بگذارید  دولتش تمام شود حدود ۸، ۷ ماه همین طور بود .

آقای احمدی نژاد  بداخلاقی کرد و شرایط به گونه ای بود که اگر استیضاح ایشان در مجلس مطرح می شد قطعاً رای می آورد و رأی قاطع هم می آورد  ولی به نظرم آقا اعتقاد داشتند که هم برای نظام اسلامی خوب نیست که رییس جمهورش استیضاح و هم اینکه اقای  احمدی نژاد علم شعارهای انقلاب دستش بود

 

در این مقطع  اشتباه دیگری کردیم  که هم زمان با نقد جریان فتنه، رفتارهای آقای احمدی نژاد را نقد نمی کردیم یا خیلی در لفافه یا خیلی آرام  بود زیرا فکر می کردیم به نفع جریان نظام نیست !

و باعث شد که مردم مجدداً به این فکر کنند جریان انقلابی  حاضر نیست  آقای احمدی نژاد را نقد بکند و به فکر مردم نیستند.

ببینند دغدغه ی عمومی مردم فتنه  نبود،  فتنه پودر شد رفت.  کف خیابان جمع شد مردم می گفتند فتنه در ۹ دی تمام شد ولی ما – جریان انقلابی- سوزنمان گیر کرده بود

از اون طرف جریان فتنه،  ۹ دی ضربه را  خورد و  شروع کرد به کار کردن  روی  ضعف جریان انقلابی و در واقع هر آنچه که احمدی نژاد گاف می داد می گذاشتند پای جریان انقلابی.

اشتباه دیگر ما  این بود که با توجه به حضورتمام  وقت و جهادی دوستان انقلابی در دولت تقریباً از پشتوانه سازی منقطع شدیم

مثلاً بچه هایی که می توانستند کادر سازی کنند مشغول کارهای اجرایی سنگین بودند این باعث شد که ما در این فاصله نسل جوان را از دست بدهیم

برای همین گفتمان بین نسلی  ها در جریان انقلابی منقطع  شد و گفتمان آن ها  با گفتمان ما و شما یک کمی تفاوت کرد حتی بعضی از چیزهای خطرناکی  مثل ضعف در اعتقاد به رهبری برجسته می شود

در این زمان دشمن در فضای مجازی خیلی قوی کار کرد و تقریباً از سال ۹۰ به بعد فضای مجازی را کامل در دست گرفت ما چکار کردیم ؟

ماهیچ کاری نکردیم ما فقط انفعال به خرج داریم

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

شما می گویید انفعال ولی اگر از دعوای آقای لاریجانی و احمدی نژاد بگذرید  ، آقای توکلی موضع می گرفت ، آقای سالک ، فدایی ،زاکانی  موضع می گرفتند  آقای فولادگر موضع می گرفت .

بعضی کسانی که طرف دعوای آقای لاریجانی و احمدی نژاد  هم نبودند -در جریان انقلابی هم بودند- انتقاد می کردند یعنی خیلی صریح وبدون تعار ف . ولی بازهم الان شما معتقدید ما انفعال داشتیم؟

اقای مصور:

چقدر این انتقادات به آقای احمدی نژاد به باور مردم تبدیل شد ؟

اگر  ما کارهای خوب آقای احمدی نژاد و دولتش را تبلیغ خوب کرده بودیم و منطقی هم  انتقاد کرده بودیم مردم باور کرده بودند و با آقای روحانی  که با هفت دهم درصد رای  بالاتر از متوسط رای رییس جمهور شد نبودیم.

یکی از بزرگترین اشتباهات سیاسیون این است که همیشه خودشان را می بیند و طرف مقابل شان را . در حالیکه در عرصه ی سیاست  عنصر مهم مثل مردم را که ناظر هستند  رها می کنیم.

مردم ما مردم با هوشی هستند.

یک تعبیر دارم میگم اگر  معلم مدرسه ابتدایی شده باشید -این تجربه را حتما داشته اید –  که بچه ها فوق العاده راحت تشیخص می دهند که این معلم دارد  قیافه می گیرد یا واقعاً در چنته اش چیزی دارد.

 

 

البته به اعتقاد من – نه  همه ی جریان اصلاح طلب-  ولی یه بخش نسبتاً عمده ی جریان اصلاح طلبی فضا را مرتب آلوده کرد و اینقدر آلود کرد که حتی کارهای درست ایشان و دولتش را  هم بد جلوه داد.

واقعیت این است که  از سال ۸۸ به بعد فضای مجازی ، فضایی قوی ولی خالی از عرصه ی رفتار درست ما بود و شاید به همین علت  آقا دو سه  مرتبه – تا انجا که من دیدم و شنیدم – گفتند  فضای مجازی یک فرصت است