خانه » اخبار » گفتگو با دکتر علی قاسم زاده(قسمت ۹)

گفتگو با دکتر علی قاسم زاده(قسمت ۹)

«ارتقای فرهنگ شهروندی در اصفهان کاملا مشهود و محسوس است»

معاونت فرهنگی/اجتماعی شهرداری اصفهان چه تعداد نیرو دارد؟

تمام زیرمجموعه های معاونت و سازمان های تابعه حدودا ۱۰۰۰ نفر پرسنل دارند

❓به عنوان آخرین سوال می پرسم، یک معاون عمرانی هنگامی که دوران مدیریت خودش تمام میشود در بیلان کاری اش تعداد پل هایی که مثلا ساخته است را عنوان میکند. یک معاون ترافیک در هنگام ترک مسوولیت مثلا تعداد اتوبوس های خریداری شده یا خطوط حمل و نقل پاک احداث شده را به عنوان بیلان کاری خود مطرح میکند. در بحث فرهنگ چگونه است؟ متر و معیار شما برای سنجش عملکرد خودتان چه بوده است؟ بر اساس چه شاخصی شما زمان شروع کارتان را با پایان کارتان تمییز میدهید؟

سه شاخص داشتیم، ۱) اماکن فرهنگی؛ ۲) فرآورده های فرهنگی مثل کتاب و آثار هنری و… و ۳) رخدادهای فرهنگی.
رخدادها آن چیزی است که شهر را پویا میکند. مثل  جشنواره ها، و…
رخدادهای فرهنگی نشانه حیات و سرزندگی شهرها هستند. در چرخه تحول شهرها، ما از شهرهای بدوی به شهرهای صنعتی؛ و از شهرهای صنعتی به شهرهای فرهنگی رسیده ایم. شهر فرهنگی یکی از شاخص هایش میزان رخداد های فرهنگی اش است. یعنی وقتی یک گردشگر میخواهد به جایی برود برایش مهم است که در آن شهر چه رخدادهای فرهنگی در جریان است، ما در هر سه شاخص به لطف خدا و به همت بچه های توانمند حوزه فرهنگی شهرداری عملکردهای نسبتا خوب و قابل دفاعی داشته ایم.

❓آیا به گونه ای بوده است که تبلور این تحول را در سطح و بطن جامعه هم ببینیم؟ به عنوان مثال در یک محله ای میزان جرم و جنایت یک مقدار مشخص است. بعد یک رخداد فرهنگی انجام میدهیم و مقدار جرم و جنایت به یک میزان خاص کاهش یا افزایش می یابد. آیا برای سنجش این میزان پارامتری داریم؟ مکانیزمی تعریف شده است؟ من بیشتر هدفم از سوال این است.

? دو روش برای سنجش است. یه جاهایی عملکرد را ملاک قرار میدهند و یک جاهایی تاثیر و پیامد را، که واقعیت اش این است که باید تاثیر را دید و نه عملکرد را. اگر من هزار برنامه برگزار کنم، اما هیچ تاثیری بر رفتار جامعه نداشته باشد انگار اصلا برنامه ای اجرا نشده است. در مورد آثار مشهود می توانم در مجموع، ارتقای فرهنگ شهروندی در اصفهان را مثال بزنم. هم پژوهش ها این را تایید میکرد هم ظاهر شهر و قضاوت عموم این را تایید می کند. الان اصفهان نسبت به شهرهای دیگر سطح فرهنگ شهرنشینی بالاتری دارد. حتی در برخی از حوزه ها مثل رعایت نظافت شهری یا وندالیسم از شهرهای شاخصی مثل پاریس و… شرایطش بهتر است.

❓سوالات من در حوزه فرهنگی به اتمام رسید، انشاالله مصاحبه مفصل سیاسی ما با شما در فرصتی مناسب تر، اگر سخن تکمیلی و جا مانده ای باقی است بفرمایید لطفا.

? یک سخنی هست که شما شفاها به من گفتید، فکر کنم امروز رویتان نشد بپرسید (خنده)٬ آن سخن این بود که میگویند فلانی خویشاوندان خودش را در شهرداری استخدام کرده است. من به شما بگویم، ما یک خانواده عیال وار هستیم. جمعا هشت خواهر و برادریم که با بچه ها، نوه ها و نتیجه ها، حدودا ۱۰۰ نفر میشویم. تازه این غیر از خانواده گسترده همسرم است. خیلی از این افراد هم در رده سنی جویای کار هستند. اگر کسی یک مورد فقط؛ فقط یک مورد از اقوام و منسوبین من را پیدا کند که در شهرداری استخدام شده است، از من هدیه دریافت خواهد کرد.

❓ممنون و سپاسگزارم بابت فرصتی که گذاشتید و سعه صدری که به خرج دادید.

? خواهش میکنم. موفق باشید