خانه » اخبار » گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت ۱)

گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت ۱)

«من یک فعال فرهنگی ام، و البته معلم»

❓اگر امکانپذیر هست خودتون را معرفی کنید برای مخاطبان ما، از سوابق شغلی؛ اجرایی و تحصیلی خودتان بفرمایید تا کم کم وارد اصل گفتگو بشم.

? بسم الله الرحمن الرحیم، علی قاسم زاده هستم، #دیپلم #تجربی؛ لیسانس #الهیات، فوق لیسانس و #دکترای #مشاوره. سوابق اجرایی من؛ عمدتا آموزش و پرورش بودم به عنوان مشاور، و دو دوره هم در #شهرداری بودم. یک دوره به عنوان مدیر عامل #سازمان_فرهنگی_تفریحی توفیق خدمت داشتم و یک دوره هم اخیرا به عنوان #معاون_فرهنگی_اجتماعی.

❓سوابق سیاسی خودتون را بفرمایید لطفا.

? سوابق سیاسی من برمیگرده به دوران دانش آموزی و شروع انقلاب اسلامی که سال اول دبیرستان بودم. خب چون خانواده من خانواده ای بودند که درگیر مسائل #انقلاب بودند، من به تبع آنها با مسائل آشنا شدم. در دبیرستان اما با جمعی از دوستان یک مجموعه ای را تشکیل دادیم. در حوادث سال ۵۷ که منجر به پیروزی #انقلاب_اسلامی شد در حد کارهای دانش آموزی در #دبیرستان_هراتی مشغول بودم و بعد از انقلاب وارد تشکیلات #حزب_جمهوری_اسلامی شدم و در #شاخه_دانش_آموزی حزب مشغول فعالیت شدم. وقتی که مشمول شدم و به خدمت رفتم وارد #سپاه شدم. چون امام فرموده بودند آنهایی که در سپاه هستند نباید کار سیاسی بکنند، به همین دلیل از حزب جمهوری اسلامی استعفا دادم و تمرکزم را بر سپاه گذاشتم تا سال ۶۴. در این سال بعد از #انقلاب_فرهنگی وارد دانشگاه شدم. کارشناسی خودم را در #دانشگاه_تهران خواندم. فعالیت های دانشجویی خودم را در آن زمان که دوره شکل گیری #جامعه_اسلامی_دانشجویان بود در این تشکل به عنوان یکی از اعضای هسته اولیه آن آغاز کردم و بعد از آن هم به اصفهان آمدم و تا الان در خدمت شما هستم.

❓به جز دو مرحله ای که گفتید در شهرداری حضور داشتید، آیا در جای دیگری در دولت خدمت کرده اید؟

? نه، تمرکزم همواره بیشتر از کارهای #سیاسی، بر امور #فرهنگی بود. علاقه ابتدایی من یعنی، امور فرهنگی است و بیشتر فعالیت هایم در اصفهان هم، در #موسسه_فرهنگی شهید آیت الله #مدرس بوده است. از ابتدای تاسیس موسسه تا به امروز آنجا بودم و تا زمانی هم که توفیق باشد سعی میکنم آنجا فعالیت کنم. کنارش در مجموعه های فرهنگی دیگر نیز رفت و شد داشته ام. در واقع هرکجا کمکی از دست من ساخته بوده است سعی کردم حضور داشته باشم.

❓اگر من بخواهم آقای قاسم زاده را در یک کلمه یا یک جمله تعریف کنم، ایشان را باید معلم بنامم؛ استراتژیست بدانم، مدیر هستند؛ یک فعال سیاسی ذکر کنم یا یک فعال فرهنگی؟

? فعال فرهنگی، و البته یک معلم.

❓اگر اجازه بفرمایید میخواهم وارد سوالات تخصصی بشم و اولین سوال خودم را در رابطه با  کانون اندیشه و مدن اسلامی میخواهم بپرسم. چرایی ایجاد و تشکیل کانون چه بود؟

? یک زمانی تحلیلی وجود داشت و جمعی از دوستان را به این نتیجه رساند که در حوزه سیاست ما به شدت مشکل فرهنگی داریم و یک جایی باید باشد که دغدغه اصلی اش سرمایه گذاری روی فرهنگِ کار سیاسی باشد. یعنی ابتدائا به مسائل فرهنگی فکر کنه و از طریق کار فرهنگی و سرمایه گذاری روی فرهنگِ کار سیاسی به پرورش افرادی که ابتدائا مبانی فکری شان درست بشه؛ #اصول_اخلاقی را یاد بگیرند و بعد وارد کار سیاسی بشن اهتمام بورزه. این کار برای این انجام شد که دچار آن بداخلاقی هایی که در جامعه بین رجال سیاسی شاهد بودیم نشویم. این فلسفه تشکیل کانون بود.

❓در این مدت که از تاسیس کانون میگذره، تقریبا از سال ۸۷ به این سو؛ آیا به اهدافی که تبیین کردید رسیدید؟

? به صورت مطلوب خیر. فراز و نشیب زیاد داشتیم، اما در مجموع احساس می کنیم که توانستیم یک تاثیر حداقلی در عرصه سیاسی شهر، به خصوص در جامعه اصولگرایی داشته باشیم.

❓ آرمان و خط مشی ای که برای کانون تعریف کرده اید، به بیان دیگر افق کانون را میشه تبیین بفرمایید.

? سه #هدف اصلی و اساسی داریم در کانون؛ ۱) ارتقای فرهنگِ کار سیاسی، ۲) تربیت نیروی سیاسی و ۳) حضور موثر در معادلات سیاسی. هر کدام از این سه هدف را به صورت نیم بند توانسته ایم محقق سازیم.