خانه » اخبار » گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت ۶):

گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت ۶):

 

«از اصلاح طلبان در مدیریت فرهنگی شهر استفاده کردیم»

❓یکی دیگر از ایراداتی که به معاونت های مناطق وارد میشه اینه که میگویند این معاونت ها به نوعی موازی کاری بود با سایر سازمان هایی که شهرداری در این زمینه داشت. مثلا سازمان فرهنگی و تفریحی بود، سازمان ورزش هم بود؛ حالا آمدند آن دو سازمان را نگه داشتند و این معاونت ها را هم به آن اضافه کردند. آیا حقیقتا چارت سازمانی اینگونه بود و آن دو سازمان سوای معاونت اقدام میکردند؟

? خیر، قرار بود اینها ادغام شوند؛ جناب آقای #دکتر_عیدی، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی هستند. دیگر دو سازمان نداریم. البته در دوران انتقال که این چارت جدید ابلاغی از وزارت کشور اجرا نشده بود؛ ما عملا دو سازمان و معاونت را با هم داشتیم.

❓یک نقد دیگری که به عملکرد معاونت فرهنگی هست اینه که در ۴ سال گذشته و در دوران تصدی جنابعالی، هیچ چهره شاخص فرهنگی در سطح ملی و بین المللی که هیچ؛ حتی در سطح شهری هم معرفی نشده است از سوی شما. یا حتی عنوان میشه که هیچ اثر شاخص فرهنگی در سطح شهر ساخته و احداث نشده است. به بیان صریح تر؛ عملا در این مدت در حوزه فرهنگی به قهقرا رفته ایم. آیا شما این نقد را وارد میدانید؟

? این بستگی به رویکردها دارد. از زمانی که آقای #سقائیان_نژاد تشریف آوردند، رویکرد رفت به سمت توسعه اماکن فرهنگی و ورزشی در مناطق محروم شهر. یعنی بیشترین سرمایه گذاری در توسعه را بردند به سمت حاشیه شهر. شما اگر الان لیست فرهنگ سرا ها و ورزشگاه ها را بگیرید متوجه میشوید که بیشتر در مناطق حاشیه است. خب این یک رویکرد بود که با این رویکرد طبیعتا تمام منابع به سمت تحقق این رویکرد سوق داده میشد.
تا این اواخر که تقریبا یک اشباعی حس شد. چند ایده محوری مطرح و پیگیری شد که اینها دیگه به عمر مدیریت من کفاف نداد. مثل سالن #تئاتر_شهر در #چهارباغ که جا نمایی هم شد، دو سال هم در بودجه گذاشتیم ، یک بخشی از زمین هم تملک شد، رو به روی مدرسه امام جعفر صادق (ع)، #سینما_همایون سابق که بعد افتاد در دعوای حقوقی بین بنیاد شهید و حوزه هنری و شهرداری. و عملا پروژه قفل کرد. یا سالن اجلاس سران؛ که اگر بهره برداری بشود یک ظرفیت فوق العاده ای است برای اصفهان که میتونه خیلی از همایش های فرهنگی و گردشگری و… را پوشش بده و جذب اصفهان کنه. یا طرح پردیس خانواده که همه چیز آن اعم از زمین و طرح آماده شد ولی مشکل کسری بودجه داشت و عملیات اجرایی آن متوقف ماند. از این دست پروژه های خاص به طرح جایگزین باغ بانوان هم می توان اشاره کرد که آن هم به علت مشکل بودجه زمین ماند. اینها کارهایی است که انجام شده.

❓نقد دیگری که هست اینه که معاونت فرهنگی اینقدر در اموراتی که چندان به او مربوط نمیشه دخالت کرد و آن امور را انجام داد که آن امور دیگر جذابیت و مقبولیت عام را ندارند. به بیان دیگر؛ کار فرهنگی را شما آنقدر گسترده و پراکنده انجام میدادید که سازمان های دیگر سو استفاده می کردند و بودجه های خودشون را که عملا برای همین امور بود در مسیرهای دیگری هزینه می کردند. صریح تر بگویم؛ کار فرهنگی الزاما کار نهاد شهرداری نیست، اما شما به نوعی به صورت کامل و کنترات تمام امور فرهنگی شهر را مدیریت می کردید و خیلی هم بودجه هزینه کردید. در صورتی که عملا این بودجه ها را باید #بسیج و #بنیاد_شهید و #ستاد_اقامه_نماز و… هزینه میکردند و نه #شهرداری.

? بله؛ این نقد کاملا وارد است. من در زمان مدیریت خودم در دور دوم که اومدم صریحا در یکی از مصاحبه ها گفتم که ما اشتباه کردیم که شهرداری را کشوندیم به سمت حضور در عرصه هایی که جای ما نبود و جای تشکل های مردمی و نهاد های متولی بود. به خصوص جاهایی که مردم باید حضور می داشتند مثل مناسبت های مذهبی.
این مناسبت ها؛ جایی است که مردم خودشون از جون و دل مایه میگذارند؛ اما اینکه ما بیاییم با امضای معاونت فرهنگی، روابط عمومی و زیبا سازی شهر را لبریز بکنیم از تبلیغات ؛ این شاید ما را دلخوش بکنه؛ اما برای مخاطب
هیچوقت آن حس و حالی که خود مردم بیایند و شهر را آذین بندی کنند ندارد. این را مردم پای علاقه قلبی ما نمی گذارند، می گویند مامور است و معذور. کلا امضا های رسمی بویژه روابط عمومی یک اینچنین حس ناخوشایندی را به مخاطب منتقل می کند. در این دوره، رفتیم به سمت کاهش و حذف این قبیل اقدامات. معاون امور اجتماعی ما، آقای #مهدوی قرار شد بر روی این امور کار کنند. عنوان مساعدت را تبدیل به مشارکت کردیم و رفتیم به این سمت که آروم آروم شهرداری پایش را از این مسایل بکشد بیرون. یکی از وظایف معاونت های فرهنگی مناطق هم دقیقا همین بود. باید به عنوان تسهیل گر و به عنوان پشتیبان کاری میکردند که مردم خودشون بیایند، امیدوارم این دوستان جدید بتوانند این را عملیاتی کنند.