خانه » اخبار » گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت۸)

گفتگو با دکتر علی قاسم زاده (قسمت۸)

«گسست نسلی به معنای مطلق کلمه را باور نداریم، اما ارتباط بین نسلی بسیار کم است»

❓آقای قاسم زاده را به عنوان یکی از پایه گذاران #مراکز_فرهنگی سطح شهر اصفهان میشناسند. علت اینکه این مراکز ایجاد شد چه بود؟

? اولا مبدع این مراکز شخص نبوده است. اینها همگی ثمرات کار جمعی است، ممکن است از روی محبتی که دوستان دارند بگویند این کارِ فلانی است. اما این معمولا ثمرات و نتایج کار و تفکرات جمعی است. این کار ما، چند مبنای اساسی داشت؛ وقتی بچه نوجوان میشه و به سن بلوغ میرسه میل استقلال در او متبلور میشود. یعنی میل به جدایی و کنده شدن از خانواده در او هویدا میشود و جوانه میزند. به شدت میل به حضور در بین گروه همسن پیدا می کند. اگر گروه سالم در جامعه باشد میتوان امید داشت که او به یک گروه سالم بگرود. اگر بخواهم مثال بزنم؛ اگر کسی تشنه باشد باید در مسیر حرکت او آب صحیح و سالم وجود داشته باشد. وگرنه اگر عطش به او فشار آورد ممکن است سراغ هر برکه ای برود. مراکز برای این منظور تاسیس شد که در هر محله ای حداقل یک مرکز برای جوانانی که علاقه مند به فضاهای فکری، تحلیلی، آموزشی و اعتقادی و… هستند وجود داشته باشد. اگر مثال مدرن آن را بخواهم بزنم که امروز خیلی طرفدار دارد، میشود از کافی شاپ نام برد. کافی شاپ یک  نقطه مکث شهری است. بالاخره جوان باید در شهر یک جایی برای رفتن؛ نشستن و گپ زدن داشته باشد؛ حرف بزند، نظر بدهد و… کافی شاپ میتواند وجه اشتراک همه سلایق باشد، یک پاتوق جوانانه. شما وقتی سفره پهن میکنید، باید به احترام مهمان تنوع غذایی داشته باشیم که اگر یک نفر غذایی را دوست نداشت، از غذای مورد علاقه خودش بخورد. در فضای شهری هم باید فضاهای متعدد و متنوع که البته سرویس هایی که میدهند همگی مشروع، قانونی و سالم باشند وجود داشته باشند که همه طیف های شهری را پوشش دهند. یکی از فلسفه های تشکیل مراکز فرهنگی در سطح شهر همین بود. در توسعه کافی شاپ ها من به شدت موافق بودم، حتی در جلسات  فرمانداری هم میگفتم اجازه بدهید این کافی شاپ ها توسعه پیدا کند. حتی بچه ها را صدا میزدم و میگفتم بروید و کافی شاپ بزنید. ما به شدت به نقاط مکث شهری از جنس فرهنگی/تفریحی نیاز داریم. چهار باغ با توجه به شخصیتی که دارد می تواند یک نمونه خوب برای اینگونه فضاهای شهری باشد.

❓آیا به #گسست_نسلی اعتقاد دارید؟ یعنی آیا قائل به ایجاد شکاف و فاصله بین نسل اول و دوم انقلاب با نسل های سوم و چهارم هستید؟

? گسست به معنی مطلق نه، یعنی اگر بگوییم همه رشته ها پاره شده است خیر؛ اما ارتباط خیلی کم است. یکی از نشانه های پویایی جامعه، اولین شاخص پویایی به تعبیری؛ میزان تبادل و ارتباط است. اگر اعضای خانواده کم با هم حرف می زنند و کم به هم انعکاس میدهند، این یک هشدار است. یک آلارم است. اگر بین دو نسل دیالوگ برقرار نشد و نسبت به سرنوشت هم حساس نبودند این آلارم است. متاسفانه ما این پدیده را در جامعه خودمان داریم.

❓چه پیشنهاد عینی و عملی برای رفع این مشکل دارید؟

? انتظار بیشتر از بزرگتر هاست. اونها پخته تر هستند. باید آن ها فضا را برای تعامل با نسل جدید ایجاد کنند. شهید مطهری در بحث هدایت و رهبری نسل جوان تعبیر رسایی دارند، می گویند اگر نسلی دچار مشکل و انحراف شد در آن نسل دنبال علتش نگردید یک نسل به عقب برگردید ببینید آن ها چه قصوری داشته اند.

❓سوال بعدی من در ارتباط با  ازدیاد نیروها در معاونت فرهنگی است. نقد است و دوستان میگویند عمده بدهی ما به خاطر نیروهایی است که آقای قاسم زاده بدون هیچ ضابطه و قاعده ای در سازمان استخدام کردند. یعنی بدون اینکه آزمونی برقرار شود، نیروها فقط بر اساس روابط استخدام شده اند. آیا این نقد وارد است؟

? در دوره اول بله، فراخوان امتحان و گزینش نداشتیم. یعنی در شهرداری خیلی گزینش متمرکز رویه نبود.ما به اقتضای مکان هایی که در اختیارمون قرار میدادند مجبور بودیم نیرو جذب کنیم. منطقه  فرهنگسرا و  ورزشگاه و… می ساختند و تحویل می دادند. خب اینها باید راه اندازی میشد و نیاز به نیرو داشتیم. به ازای اماکنی که میدادند مجوز جذب نیرو هم میدادند. آن زمان سیستم یکپارچه ای برای جذب نیرو نداشتیم و هر واحدی مستقلا عمل میکرد. اما در دوره دوم، این مورد به شدت کنترل شد؛ حتی در ۴ سال اخیر در معاونت فرهنگی به تعداد انگشتان یک دست هم ما نیرو اضافه نکردیم. اما در دوره اول به دلیل توسعه پرفشار مناطق حاشیه ای شهر، این اتفاق افتاد.