خانه » اخبار » گفتگو با دکتر نصری: “آسیب شناسی جریان انقلابی پس از انقلاب(بخش سوم)

گفتگو با دکتر نصری: “آسیب شناسی جریان انقلابی پس از انقلاب(بخش سوم)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

به نظر شما در چنین فضایی دلیل موفقیت جریان اصولگرا در انتخابات شورای دوم و مجلس هفتم  چه بود؟

 

آقای  نصری:

در شوارهای دوره‌ی اول تهران کار به جایی رسید که اقای موسوی لاری وزیر -کشوردولت اقای خاتمی – شورای شهر تهران را سه ماه ، قبل از پایانش مُنحل کرد و نتوانستند در اداره کلان شهری مثل تهران توقع  مردم تهران را جواب بدهند

نکته‌ی دوم  این بود که  لیستی هم که برای شورای شهر تهران توسط اصولگراها انتخاب شد آدم‌های کارآمدی بودند که  تخصصشون ببش از چهره‌ی سیاسی شان برجسته بود. لیست آبادگران بامحوریت آقای مهندس چمران که  یک آدم سیاسی مطرح بود ولی جنبه متخصصی وی بیشتر مطرح بود و در دعواهای سیاسی هم نبود.

در مجلس ششم هم مردم دیدند تمرکز بیشتر بر مباحث سیاسی و تحصن و … است تا مشکلات اقتصادی

این عوامل ،  هم در شوراها و هم در مجلس صحنه را برای اصولگراها تغییرداد.

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

جریان اصولگرایی چه کرد که اقای احمدی نژاد رییس جمهور شد؟

 

آقای  نصری:

اول از همه اقای احمدی نژاد کاندیدای اصولگرایی حزبی نبود .  کاندیدای اصولگرایان حزبی آقای لاریجانی بود .به همین دلیل اقای احمدی‌نژاد از اول تا آخر گفته که  من کاندیدای اصولگرایان نبودم.

از طرف دیگر داستان عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران و ارتباط اقای احمدی نژاد  با مردم موثر بود .او در اتاق را نبست تا از پشت در تصمیم‌گیری کند و از سوی دیگر شعارهای  انقلاب را هم دست گرفت.

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

شما معتقید ایشان برامده از جریان اصولگرایی نبود؟

آقای  نصری:

معتقدم ایشان کاندیدای جریان اصولگرایی حزبی – و نه تفکر اصولگرایی – نبود زیرا کاندیدای جریان اصولگرایی حزبی اقای لاریجانی بود و به عبارت دیگر اقای احمدی نژاد  به طور مستقل کاندیدا شده بودند.

مردم به جریان اصولگرایی حزبی در آن انتخابات اقبال نشان نداد و آقای لاریجانی رای نیاورد.

ما یک جناح اصولگرایی حزبی داریم و نه یک اصولگرایی گفتمانی. ما امروز شاهد اصولگرایی حزبی هستیم لذا  شما می‌بینید آقای باهنر و لاریجانی اوج اصولگرایی محسوب می‌شوند و آقای احمدی نژاد اوج ضد انقلابی ،ضد اسلام و ضد قرآن محسوب می‌شود.

اتفاقا جریان اصولگرایی حزبی او را نتوانست تحمل کند و شروع کرد به حمله کردن به او.

 

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

در صورت امکان مثالهایی از این عدم تحمل بزنید؟

آقای  نصری:

اول وضعیت رای اعتماد مجلس های هفتم و هشتم  اصولگرا در سالهای ۸۴ و ۸۸ به دولتهای اول و دوم اقای احمدی نژاد در مقایسه با رای اعتماد  مجلس نهم اصولگرا به دولت اقای روحانی که اقایان زنگنه و آخوندی رای می آورندواقعا چه اتفاقی افتاده است که مجلس اصولگرا به اقایان زنگنه و آخوندی  رای اعتماد می دهند.

اتفاقا امروز مردم عملکرد اقایان زنگنه و آخوندی به خوبی تحلیل می کنند .

نکته بعدی مقایسه میزان تذکر وسوال و استیضاح های وزرای اقای احمدی نژاد با دولت یازدهم و دوازدهم اقای روحانی است که از حیث کار و تلاش و کوشش غیر قابل مقایسه است.

میزان فشار رسانه ای جریان اصولگرای حزبی علیه اقای احمدی نژاد در شرایطی که حضرت اقا از کار و تلاش و کوشش دولت تقدیر می کردند به گونه ای بود که امکان کار به دولت نمی دادند تا جایی که اقای احمدی نژاد به عنوان رییس شورای امنیت ملی و رییس جمهور از اقای املی لاریجانی خواست که از زندان اوین بازدید کند و اجازه ندادند و نتیجه آن در دنیا این است که می گویند در زندان ها چه خبر است که به رییس جمهور اجازه بازدید نمی دهند

وقتی آقای توکلی به همراه هیئت رئیسه‌ی مجلس به  دیدار آقا می روند ،ایشان به آقای توکلی می‌گویند انتقادات شما نسبت به دولت کینه توزانه است.

یا آقای ذوالنور در مصاحبه‌اش با سایت مشرق گفت من خدمت آقا بودم . آقا هنگام سلام و علیک گفتند آتش توپ خونه‌تون را کم کنید.

 

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

خوب این مفهوم حرف شما که این نیست که نباید انتقاد کرد؟

 

آقای  نصری:

نه خیر .شما اجازه بدهید. کسی با انتقاد منصفانه‌ی عادلانه مشکل ندارد.

این ماجرا  به جایی می رسد که در دیدار نمایندگان مجلس دهم  با اقا – سالش یادم نیست –  ایشان فرمودند اینقدر نپرید به دولت. برای بار اول چنین  واژه‌ای می شنویم که  نپرید به دولت

این نپرید، دولت خیلی معنا می‌شد. مرتب مجلس و دولت مشکل داشتند و  مجلس ایراد می‌گرفت

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

تحلیل جالبی بیان کردید! استدلال شما چیست؟

آقای  نصری:

اتفاقا  مسئله اصلی این است که چرا اینگونه شدکه جریان اصولگرا و جریان اصلاح طلب در مورد احمدی نژاد به یک نظر واحد رسیدند

من در دولت نهم – نه دولت دهم – به دوستان می‌گفتم تحلیل من این است که  مشکلاتی که اقای احمدی نژاد دارد به این دلیل است   اقای احمدی‌نژاد در خیلی از عرصه‌ها آقایان را بازی نداد . نه به چپ باج داد، نه به راست.

قبلا چپی‌ها هوای چپی‌ها را داشتنند و بعد راستی ها  هوای همدیگر را داشتند و وقتی که دیدند اقای  احمدی‌نژاد  به آنها باج  نمی‌دهند هر دو جریان او را زدند.

۹ ماه قبل از پایان ریاست جمهوری اقای احمدی‌نژاد،  در دیدار هیئت دولت با آقا ایشان می‌فرمایند دولت‌های نهم ودهم هر دوارزشهای انقلاب و نظام و امام را احیا کردند . دو ، سه روز بعد خبرنگار روزنامه‌ی ایران در مصاحبه ا‌ی کوتاه از آقای کوثری نماینده‌ی مجلس وجزء جریان انقلابی و اصولگرا می‌پُرسد آقای کوثری شما می گویید این دولت منحرف است و آقا می‌فرمایند این دولت ارزشهای اسلام وانقلاب را احیا کرد.

آقای کوثری اصولگرای مطرح چه پاسخی داده باشد خوب است. ایشان  می گوید ما یک نظری داریم آقا هم یک نظر!

من حرفم این است که  چرا از ان موقعی که اقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور شد جریانی که مربوط به اصولگراست شروع کرد به نقد تند و غیرمنصفانه.

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

به نظر می رسد حمایت آقا تا پایان دوره‌ی احمدی نژاد و حتی الان از  دو تا دولت حمایت رویکردی است یعنی رویکرد را ۱۰۰% تأیید میکنند ولی بخشی از  عملکرد را  تأئید می‌کنند  و بخشی  دیگر را خیر.

اما نمی توان علت همه مخالفتهای جریان اصولگرایی را به باج ندادن اقای احمدی نزاد نسبت داد.

تعارف نداریم حتماً در جریان اصولگرایی یک آدم های  باج خواه هستند که  الان هم که  اقای روحانی به آن ها  باج بدهد سکوت می‌کنند ولی اینکه همه  انتقادها غیرکارشناسی وکینه توزانه بوده قابل  هضم نیست.

قبول کنیم که  بخشی از جریان اصولگرایی تا اخر هم با ایشان بودند و همین الان هم بخشی  جوانان هنوز طرفدار ایشان هستند.

 

آقای  نصری:

هدف از انتقاد گرفتن دست و یاری کردن است ولی یک عده ای در جریان اصولگرایی با انتقاد به جای اینکه دست بگیرند ، مچ گرفتند ، یک عده هم هول دادند.

حضرت آقا درباره دولت نهم می‌فرمایند  که از مشروطه تا به امروز چنین دولتی برای خدمت نداشتیم  و در سال ۸۹ در اوج ان شرایط در قم و در  جمع مردم می گویند من از همه‌ی دولتها حمایت کردم از این دولت بیشتر حمایت می‌کنم چون بیشتر خدمت کرده است.

 

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

فکر نمی کنید در دوره دوم دولت ایشان از مسیر منحرف شد؟

آقای  نصری:

ببینید ما  دو واژه منحرف شدن و اشتباه کردن داریم که باید بین آن ها  تفاوت قائل شویم.اگر شما قصد دارید به مشهد بروید مسیر مشخصی دارد حال شاید ماشین خراب شود یا از مسیرهای حاشیه ای بروید ،این می شود مسیر اشتباه رفتن ولی اگر شما به سمت اباده رفتید از مسیر منحرف شده اید. در شرایطی که رهبر انقلاب  در خطبه های نماز جمعه می گویند تا زنده ام اجازه انحراف نمی دهم.

از سوی دوم شهریور ۱۳۹۱ می گویند دولتهای نهم و دهم ارزش های انقلاب و اسلام را احیا کرده است.ممکن است من و شما نقد و انتقاد داشته باشیم ولی دولت احمدی نژاد منحرف نشده است هرچند اشتباه و ایراد داشته است

پس باید بین اشتباه و انحراف تفاوت قایل شویم

بنده  در سال ۸۹ و۹۰ در جلسات مختلف در باره واژه  “جریان انحرافی” گفتم و تحلیلم این بوده و هنوز هم تحلیلم این است  که چون در فتنه‌ی ۸۸ نتوانستد دولت احمدی نژاد را زمین بزنند و نتوانستند این تفکر و گفتمان انقلابی زمین بزنند  می‌خواهند با واژه “جریان انحرافی” کاری کنند که دولت در اختیار خودشان بشود و  همین اتفاق هم رخ داد  وگرنه آقا در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران سخنرانی کردند و گفتند اگه انحرافی رخ بده من جلوش می‌ایستم تا من زنده‌ام گفتند  تاکید کردند تا من زنده‌ام نمی‌گذارم انحرافی رخ دهد

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

با این استدلال ها  به نظر شما اقای احمدی نژاد بی اشکال بوده اند؟

آقای  نصری:

من قبلا می گفتم اقای احمدی نژاد سه مقطع داشت ، الان می‌گویم احمدی نژاد ۴ مقطع دارد.

مقطع اول ۸ سال  ریاست جمهور ی ایشان که معدلش بسیار خوب بود . آقا هم تعریف کردند و گفتند  نقاط قوت بیشتر از نقاط ضعف بوده است . ایشان گفتند من از این دولت بیشتر حمایت می‌کنم چون خدماتش بیشتر بوده است.

مقطع دوم واکنش ایشان در دولت  اول اقای روحانی که سکوت کرد و کار بسیار خوبی کرد اما ای کاش معاونین و وزاریش پاسخ دولت را که مرتب می‌گفتند مشکلات مربوط به  اقای احمدی نژاد است را می دادند.

البته خودش هم وارد میدان ‌شد و درخواست یک مناظره با اقای روحانی کرد وقتی جواب ندادند  سکوت کرد

مقطع سوم مقطعی که آقا به ایشان  گفتند در انتخابات  ثبت نام نکن و اقای احمدی نژاد  در آبان ماه گفت اقا به من گفتند مصلحت نیست من یک ثانیه هم صبر نکردم

اما روزی که رفت برای انتخابات ثبت نام کند تحلیل من این است – با توجه به اینکه  آقا حکم حکومتی نداده  بودند و توصیه کرده بودند  – همین که پایش را  از خانه بیرون گذاشته گناه کرده است و  معصیت بزرگی انجام داد .

چون اقای احمدی‌نژاد سال ۸۴ به محافظینش گفته بود  من آمدم تا همه‌ی تیرها  به من بخورد و نه به آقا، ولی در این مقطع درست حرکت نکرد.

و مقطع چهارم که حرف ایشان برای برگزاری دادگاه علنی بسیار حرف حق و درستی بود  ولی متأسفانه روش ایشان  بسیار غلط بود

این کاری که در حرم عبدالعظیم بست نشینی بکنند با توجه به سابقه‌ی تاریخی قاجاریه مشروطه  درست نبود. اینکه ایشان  مصاحبه کند که چون رئیس قوه‌ی قضائیه رفتارش خلاف است غاصب است ،اشتباه است .

رهبری ایشان را منصوب کردند پس دیگر غاصب  نیست چون نصبش و مشروعیتش  با رهبری بوده است.

اما  من تحلیلم این است  که جریان اصولگرایی در جامعه‌ی ما از سال ۸۴ تا الان چه ان موقعی که آقا از اقای احمدی نژاد حمایت می‌کردند ، چه ان موقعی که گفتند در انتخابات ثبت نام نکن و  چه ان موقعی که احمدی‌نژاد ثبت نام کرد و چه الان از صبح تا شب فریاد می زنند  که احمدی‌نژاد ضد اسلام و ولایت است و منحرف،  او را زدند .

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

اقای دکتر  بخشی از تحلیل تان را قبول داریم ولی اینکه همه  با اقای احمدی نژاد بد بودند را خیر!

از سال ۸۴ تا ۸۶ کسی به ایشان کاری نداشت و بعد از ان هم با هدف شفافیت و انتقاد  بود.

مثال می زنم وقتی اقای توکلی در سایت الف روز شمار نهی معاون اولی اقای مشایی را منتشر کرد، هدف شان شفافیت بود . زمانی بود که آقای احمدی‌نژاد از  لحاظ عملکردی با نظام  زاویه پیدا می کرد چون آقا صراحتاً گفته بودند اقای مشائی معاون اول نباشد. اگر شفاف نمی‌شد آقای احمدی‌نژاد کار خودش را می کرد  به حرف آقا هم محل نمی‌گذاشت و خروجی ان  برای نظام هزینه‌های را داشت.

 

آقای  نصری :

شما می گویید در  سال های  ۸۴  تا ۸۶ کسی  به او انتقاد نکرد. فقط یک سوال دارم بررسی کنید چه کسانی به ۴ نفر از وزرا هئیت دولت آقای احمدی‌نژاد در مجلس می رأی اعتماد ندادند.

چه کسانی  از روز اول رأی اعتماد با دولت اقای  احمدی‌نژاد مخالفت کردند؟ چه کسانی  موافقت کردند؟

من با عنوان مخالف و موافق صحبت کردن مخالفتی ندارم ولی در چنین مجلسی آقای آخوندی و آقای زنگنه رأی می اورد

 

 

 

کانون اندیشه و تمدن اسلامی:

در این که شکی نیست که در جریان اصولگرایی هم آلودگی‌هایی هست همانگونه  که در  اطرافیان آقای احمدی‌نژاد آلودگی‌هایی هست ولی معتقدیم همه انتقادات با هدف زدن ایشان نبوده است و خود ایشان هم اشتباهاتی داشته است

به عنوان مثال  شبهه ای از جنس داستان ۹۹ نفر  برای بچه های انقلابی مطرح است و ان ثبت نام آقای احمدی نژاد در انتخابات سال ۹۶ است.

رویه صحبت اقا با صحبت امام در داستان ۹۹ نفر خیلی فرق می‌کند. اینجا آقا خیلی با  غلظت و پشت بلندگو و حتی به اسم می گویند از ان طرف هم  آقای احمدی نژاد با غلظت ثبت نام می‌کند.

 

آقای  نصری:

بنده جنس صحبت امام و اقا را در هر دو موضوع  یکی می دانم. ان موقع امام  مصلحتی را تشخیص می دهند که اقایان باید می پذیرفتند و الان هم اقا مصلحتی را صلاح می دانند و آقای احمدی نژاد باید تبعیت می‌کرد و در تحلیل مقطع سوم دوران کاری اقای احمدی نژاد هم به آن اشاره کردم.

آقای نبویان – نماینده‌ی سابق   مجلس از تهران- می گفتند  ۱۹ دی ماه سال ۹۴ که مردم قم به دیدار حضرت آقا میروند  به همراه تعدادی از مسئولین و روحانیون خدمت ایشان رفتیم یکی از طلبه‌ها خیلی هیجانی شد و شعار داد از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن آقا فرمودند حرف از اشاره گذشته !

یعنی چه از اشاره گذشته؟ یعنی هیچ کدام از شما اهل عمل نیستید.

به عنوان مثال ادم انقلابی که می‌گوید  من انقلابی و ولایت ‌مدارم عملکردش برای عملیاتی کردن فرمایشات اقا مثلا اقتصاد مقاومتی چگونه بوده است ؟

مگر نه اینکه یکی از  راهکارهای اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است .

ایا مصرف ۱۰ کیلو وات ساعت برق مصرفی ما کمتر شده است؟