خانه » اخبار » گفتگو با مهندس بابک حیدری ، عضو شورای مرکزی کانون

گفتگو با مهندس بابک حیدری ، عضو شورای مرکزی کانون

با تشکر از وقتی که در اختیار پایگاه اطلاع رسانی کانون اندیشه و تمدن اسلامی قرار دادید.

* حضرتعالی در دور جدید فعالیت های مجمع اصول گرایی به عنوان یکی از چهار نماینده کانون در مجمع انتخاب شدید، فرایند این انتخاب چگونه بود؟
باسلام و تبریک حلول ماه مبارک رمضان . بسیار ساده و منطقی . بر اساس درخواست مجمع جهت معرفی چهار نماینده کانون و با توجه به محدودیت زمانی ،جلسه فوق العاده ی شورای مرکزی تشکیل شد . دوستان بر ضرورت تداوم سیاست تعاملی کانون با مجمع تاکید داشتند و افراد گوناگونی از اعضا شورا پیشنهاد شدند که در نهایت بر اساس رای گیری اقایان قاسم زاده ،مهروی پور، جان نثاری و حقیر انتخاب شدیم.

* در این دوره و در ابتدای حضور خودتان در مجمع کاندیدای حضور در شورای هماهنگی شدید، این یک تصمیم فردی بود یا یک تصمیم تشکیلاتی؟
از دوستان شورا نظر خواهی شد و بر اساس سیاست های کانون حقیر و اقای مهروی پور منتخب شدیم .
سیاست های کانون؟
بله سیاست ها کانون در انتخاب ۴ نماینده کانون در مجمع و همچنین کاندیداهای کانون برای شورای هماهنگی ،دو دیدگاه وجود داشت. امثال بنده معتقد بودیم باید جهت موثر بودن سیاست تعاملی در مجمع از ظرفیت های شناخته شده تر کانون مانند اقایان قاسم زاده و حاج اقا محمد اژه ای استفاده کنیم و برعکس این بزرگواران قائل به حضور دوستان جوان تر بودند تا هم در عرصه های سیاسی حضور جدی تری داشته باشند و هم کانون به رسالت خود عمل نماید. به همین دلیل هم فرصت حضور در شورای هماهنگی را به جوانی مثل حقیر (خنده ) مهیا شد.

* در نگاه شما وحدت اصول گرایی یک ضرورت اعتقادی و مبنایی است یا یک تاکتیک سیاسی ؟
در اینکه وحدت یک تاکتیک سیاسی است شکی نیست ولیکن برای افراد ،گروه ها ،احزاب یا حتی کشورهایی که مبانی مشترکی ندارند ولی در منافع به دنبال یک هدف حتی کوتاه مدت هستند.
ولیکن در اصول گرایان ، نیروهای انقلابی که خود را به ۴ اصل اسلام ،انقلاب اسلامی ، ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی معتقد و پایبند می دانند یک ضرورت و اصل است ، نه تاکتیک سیاسی.

* مجمع تا چه حد استعداد ایجاد یک همگرایی حداکثری را دارد؟
مهمترین پتانسیل مجمع حضور حضرات مهدوی ،بهشتی نژآد و سالک به عنوان شورای عالی است. مرجعیت سیاسی و دینی ، سعه صدر ، فهم سیاسی و شناخت از جریانات اصولگرایی اصفهان و عدم وابستگی به گروه های سیاسی اصولگرایی شهر در این سه بزرگوار ، اولین گام و به عبارت دیگر شرط لازم برای تحقق همگرایی حداکثری اصولگرایان اصفهان است.
از سوی دیگر عملکرد مجمع در راستای تحقق وحدت اصول گرایی روند رو به رشدی بوده است و همین مهم ما را به تداوم این مسیر امیدوار تر می کند هرچند که شاید با ایده ال مدنظر ما فاصله داشته باشد.

* مجمع نسبت به عمر کوتاه خود فرار و نشیب هایی را پشت سر گذاشته است، تحلیلتان از گذشته مجمع و پیش بینی تان در باره آینده مجمع چیست؟
یکی از مهمترین ایرادات به تصمیم های بزرگان جریان اصولگرایی در اصفهان ، شفاف نبودن فرایند تصمیم گیری ها یا حتی عدم وجود فرایند مشخص و مدون بوده است . به نظر می رسد از شروع مجمع این روند بهبود یافته است و به گواهی دوستان حاضر در شورای هماهنگی ،مستندات منتشر شده و مشاهدات شخصی در تجربه انتخاب کاندیداها برای انتخاب شورای شهر،این روند ایجاد شده است. ولیکن نقاط ضعفی هم وجود دارد که امیدوارم به لطف خدا و سعه صدر و مشارکت همه دوستان اصولگرا به مرور برطرف شود.

* بعضی معتقدند کنار محاسن مجمع یکی از عوارض آن کاهش فعالیت و پویایی تشکل های اصول گرا در عرصه سیاسی شهر بوده است . نظر شما در این موضوع چیست؟
( باخنده ) لااقل در اصفهان اینگونه نمی شود چون دوستان کار خودشان را می کنند.
از یک سو باید ببینیم وظایف احزاب و تشکل ها- من جمله تشکل های اصولگرا – چیست و از سوی دیگر رسالت مجمع چیست.
حزب از افرادی با دیدگاهای مشترک باهدف انتقال ، تبیین ، ترویج و عملیاتی نمودن نظریات خود در قالب های مختلف از اعلام مواضع و حضور در انتخابات گرفته تا برگزار نمودن جلسات کارشناسی و جذب نیروهای جدید و جوان تشکیل می شود.
از سوی دیگر هدف مجمع وحدت رویه نیروهایی معتقد به ۴ اصل اسلام ،انقلاب اسلامی ، ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی در مواجهه با فرصت ها و تهدید های پیش رو است .
فرصت ها و تهدیدهایی که بهره مندی از ان ها منوط به برطرف نمودن نقاط ضعف و استفاده از نقاط قوت همه جریان اصولگرایی است که امیدواریم این مهم در مجمع محقق شود.
و این دو کارکرد یا ماموریت با هم تناقضی ندارد.

* شورای هماهنگی در دور جدید فعالیت خود را شروع کرده است؟
بله . بعد از انتخابات مجمع و در روزهای پایانی سال ۹۶ اولین جلسه شورای هماهنگی برگزار شد و در سال جدید تاکنون ۶ جلسه ، من جمله ای جلسه ای در
محضر حضرات شورای عالی برگزار شده است که نشان از اهمیت و جدیت رسالت مجمع برای دوستان است.

* جامعه اصول گرایی شهر در دور جدید فعالیت های مجمع و شورای هماهنگی منتخب، چشم به راه چه اتفاقات ان شاءالله مثبتی باشد؟
ان شاالله اول از همه ، همگرایی بیشتر نیروهای های اصولگرا. سپس ارتباط بیشتر و بهتر با بدنه جریان انقلابی و در نهایت بهره گیری از ظرفیت بی نظیر نیروهای دلسوز انقلاب در مواجهه با تهدید های پیش روی انقلاب.
* و سخن پایانی ؟
اقا در صحبت چند روز قبل شان درباره نقش خانواده های بچه های اطلاعات در موفقیت های انان گفتند. این ایثارگریها نهفته است.
ما وارث ایثارگری هایی هستیم که از عظمت ، عمق و میزان ان بی خبریم. مادر و پدر ، همسر شهید یا فرزند جانباز می دانند همسر و فرزند یا مادر و پدر شهید ،جانباز ،ازاده یا رزمنده بودن یعنی چه؟ در قبال این ایثارگری ها مسئولیم.
ازسوی دیگر استکبار جهانی در مقابل این ایثارگر ها، زبون و خوار شده است و هر روز به ترفند جدیدی مستمسک می شود.
نفوذی ها هم که الا ماشا الله و علی برکت الله هر چه از دستشان بر می اید انجام می دهند و سپس حضرت اقا را نشانه می روند و نظام و را متهم به ناکارامدی می کنند.
وظیفه ما در این شرایط اول از همه ” واعتصموا به حبل الله ” است . سپس “جمیعا و لا تفرقوا ”
خداوند ما را موفق کند. دعا کنید عاقبت بخیر شویم.