خانه » اخبار » گفتگو با مهندس جان نثاری ، مسئول دفتر تشکیلات کانون اندیشه و تمدن اسلامی

گفتگو با مهندس جان نثاری ، مسئول دفتر تشکیلات کانون اندیشه و تمدن اسلامی

 

  • با سلام و تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید آقای مهندس اگر موافقید سوالات را از مباحث کانون شروع کنیم و در ادامه هم سرکی به مسائل شهر و شهرداری بزنیم؟

خواهش می کنم، در خدمتم.

  • اخیرا جانشین دبیر کانون در مصاحبه با این پایگاه نوید حضور پر رنگ تر کانون در عرصه سیاسی شهر در سال ۹۷ را دادند، شما به عنوان مسئول تشکیلات کانون از کم و کیف این حضور اطلاعی دارید؟

 

همان طور که جانشین دبیر کانون  فرمودند، انشاءالله در سال جدید کانون بیش از پیش در عرصه سیاسی شهر فعال خواهد بود.مدتی به دلایلی که  بیشتر  معطوف به فراهم کردن فضا جهت همگرایی بیشتر بین جامعه اصولگرایی بود، کانون فعالیت های خود را محدود کرده بود، در سال جدید در شورای مرکزی تصویب شد که کانون در راستای اهداف مصرح در اساسنامه اش فعالیت های خود را ارتقا و توسعه دهد. از جمله  اهداف و رسالت های کانون تربیت نیروهای سیاسی و همچنین  حضور فعال  در معادلات سیاسی شهر است. قطعا کانون تمام تلاش خودش را خواهد کرد تا در واقع نقشی که در اساسنامه کانون پیش بینی شده را در فضای سیاسی شهر به منصه ظهور برساند.

  • از کنگره چه خبر؟ از زمان تشکیل آن خبر دارید؟

سال گذشته وزارت کشور بر اساس قانون جدید احزاب کانون را موظف کرد قبل از تشکیل کنگره در هفت شهرستان استان اصفهان دفتر ایجاد کند فعلا تشکیل کنگره متوقف این امر است.

  • کار ایجاد دفاتر در شهرستان ها را شروع کرده اید؟

بله، البته به علت حساسیت موضوع  کار به کندی پیش می رود.

  • چند سالی می شود کانون عضوگیری نکرده است. در سال ۹۷ برای این کار برنامه دارید؟

بله، در برنامه توسعه عضوگیری جدید هم پیش بینی شده است.امسال درب کانون به روی همه علاقه مندان بویژه نسل جوان باز است.

  • اخیرا از طرف کانون به عنوان یکی از چهار نماینده تشکیلات برای حضور در مجمع اصول گرایان انتخاب شده اید. به عنوان یک عضو آینده مجمع را چگونه می بینید؟

من  افق روشنی را برای مجمع می بینم.مجمع دارد به سمتی پیش می رود که واقعا به معنای واقعی کلمه فراگیر عمل کند. انشاء الله در آینده همگی تلاش خواهیم کرد از  برخوردهای سلیقه ای و برخورد های شخصی پرهیز کنیم و همه بر مبنای یک منطق از کیان اسلام و انقلاب دفاع کنیم و از اصول گرایی یک چهره مقبول و قابل دفاعی ارائه دهیم.

  • برویم سراغ مسائل شهر، شما علیرغم تجربه یک دوره حضور در شورای اسلامی شهر و علیرغم اینکه از جمله متخصصین و کارشناسان صاحب نظر در شورا بودید در انتخابات اخیر کاندیدا نشدید چرا؟

اینکه چرا بنده در انتخابات شورا ها  کاندید نشدم، علیرغم اینکه در دوره قبلی شوراها  حضور فعال  داشتم ، من برداشتم این بود که انتخابات شورا بیش از حد سیاسی شده است . واقعا رسالت شورا به صورت مطلق سیاسی نیست .ما در مدیریت شهری مسائل  تخصصی داریم که شوراها به خوبی می توانند به آن بپردازند. من فضا را فضای همواری برای حضور ندیدم.  ضمنا افراد بسیار زیادی هم علاقه مند به کاندیداتوری بودند  که فکرمی کنم  از بنده اصلح بودند و عملا از من رفع تکلیف می شد.

 

  • نزدیک یک سال از انتخابات شوراها گذشته است. عملکرد شورای فعلی را چگونه می بینید؟

فکر می کنم برای قضاوت خیلی زود باشد. معمولا شورا ها در سال اول به شناسایی وضع موجود می پردازند تا با فرایند های موجود و سیستم های موجود اشنا بشوند. این خودش یک مقدار زمان بر هست و این را هم اضافه بکنم که در شورای جدید تعداد زیادی از دوستانی که تشریف اوردند و انتخاب شدند جدید هستند و با فضای شهر اصفهان کمتر اشنا هستند. فکر می کنم که در سال جدید بهتر بتوانند به ان رسالت شورایی خودشان عمل بکنند. ضمنا هنوز ان فضای پایداری که باید بوجود بیاید برای کار ،  ما هنوز این را نمی بینیم. هنوز تغییر و تحولات در شهرداری در جریان است. امیدوایم که دیگر فضا فضای کار شود و انشالله پرداختن به مشکلات شهری.

  • اگر بخواهید چکیده چهار سال تجربه خود در شورای اسلامی شهر را در قالب چند توصیه با اعضای شورای فعلی در میان بگذارید چه خواهید گفت؟.

از این فرصتی که خداوند بهشون داده و مردم بهشون دادند استفاده بکنند در جهت خدمت بیش از پیش به مردم . وضعیت ساخت و ساز کلا در کشور یک وضعیت نامناسبی است و شهرداران از نظر منابع درامدی دچار مشکلات عدیده ای هستند و قاعدتا برنامه ریزی در جهت انجام خدمت به مردم در این فضا سخت ا ست، باید با توجه به این واقعیات سریع یک استرتژی روشن و یک برنامه عملیاتی مبتنی بر کار کارشناسی طراحی و کار را شروع کنند. مسئله دیگر عدم شفافیت در شهرداری ها هست که اقدامات خوبی در دوره قبلی شروع شد .امیدوارم که در این دوره هم  به این مسائل اهمیت داده شود. انشالله ما شاهد این باشیم که شوراها بتوانند به نقشی که در قانون اساسی برایشان پیش بینی شده بیش از پیش عمل کنند . برای همه دوستان آرزوی بهروزی دارم.

تشکر می کنم از وقتی که برای این مصاحبه به ما  دادید..